Camp Wauwepex
1959 Staff List

Central Staff

Camp Director
Edward J. Gilmartin

Assistant Camp Directors
David J. Boshea
Joseph M. Redmond

Chaplains
Father David L. Reddy, OFM
Neal Rose
Eldon Woodcock

Office
George C. Smalling
Denis Cummings
William J. Hanson
Raymond R. Kass

Program
Richard C. Ward
Donald A. Tracy
Thomas G. Haldeman

Commissary
Robert S. Gary
Malcolm Taylor
Charles V. Caliman
Robert J. Moir
Gordon B. Stanley

Health Lodge
Dr. O.M. Stanboul
Michael A. Antonelle
Lucas J. Bonagura
Bruce H. Bardes
Peter Wang

Archery
Kenneth W. Moll
Warren E. Osswald
Kenneth T. Bohling
Robert J. Leary

Fishing
Peter O. Oldak
John P. Egan

Trading Post
Hamilton C. Fish, Jr.
Edward A. Brown
John A. Jackson
Raymond E. Muntz
Charles F. Perceval
John F. Przonek

Nature Lodge
William E. Paterson
R. Lawrence McCann
John H. Feikert
Ralph R. Martens
Ronald E. Stinner
John S. Van Tuyl

Rifle Range
Bruce J. McCauley
Frederick W. Black
Bruce G. Conning
Peter M. Killian
Paul A. Sepp

Craft Lodge
Raymond Klausen
Kenneth C. Marvin
Joseph W. Devlin
Roger S. Manning
Peter W. Meier
Gene L. Meyer
Art D. Shulman

Maintenance
Robert Geary
Robert Trachtenberg
Joseph J. Donnelly
Richard Horn
Walter E. Lamb
Stephen A. Osswald
Thomas J. Tierney

Provisional Scoutmasters
Bruce Briggs
Lowell Dever
Tony Elson
Guy Felton
Richard A. Jagel
Paul Johnson
Wally Meier
Julian Miller
Peter H. Robinson
Vyto Senkus

Provisional S.P.L.
Jeffrey Ballon
Frank Bason
John Eckerle
Kevin Eggers
Stephen Ehlers
Edward F. Lynch
David M. Rice
William Sack
Russel A. Skillman
Anthony Trapani
Robert J. Weiss

Indian Division

Divisional Directors
Hartley Kroul
J. Douglas Lehnert

Program Director
Dennis S. Langley

Dining Hall Steward
Richard E. Grove

Waterfront
Edward H. Crabbs
Barry J. Frankel
Robert W. Dodson
Robert Forrest
Robert Tobin

Scoutcraft
Robert Contiguglia
John J. Higgins
Arthur A. Abelson
Mark R. Michaels
Warren L. Rottman

Dining Hall
Walter D. Waters
Richard J. Reid, Jr.
Henry H. Lenz
Craig L. Schmidt
George C. Weick
William J. Bambina
Richard S. Bohensky
William J. Chapman
Robert Hamilton
Byron Nernoff

Pioneer Division

Divisional Directors
David J. Boshea
Joseph M. Redmond

Program Director
Donald E. Gartrell

Dining Hall Steward
Joel Morris

Scoutcraft
John W. Larson
Herbert H. Dieck
Richard A. Bassik
Howard Dammond
James A. Warman

Waterfront
Donald R. Schultz
Ray F. Corde
George W. Joyner
John O'Connor
Jon T. Stoddard

Dining Hall
Walter Barclay
Theodore Hedgpeth
Fred G. Conway
Nelson D. Inman
George D. Joslin
David C. Buchanan
John E. Fennelly
James R. Powell
John Sudigala
Richard E. Willott

Frontier Division

Divisional Directors
James F. Doherty
Robert Koehler

Program Director
James M. Davenport III

Dining Hall Steward
Lawrence G. Strumpf

Scoutcraft
Robert B. Athanasiou
Joseph D. Isbister
Douglas D. Aichele
Reginald M. Ballantyne
George Wilson

Waterfront
Howard H. Kucks, Jr.
Charles A. Pulaski, Jr.
Alfred Cabral, Jr.
Arthur F. Gulden
Hilery J. Zusi

Dining Hall
Marvin C. Petty
Rudolph DePass
Edward W. Weissner
Kevin E. Wells
Joseph Abernethy
Robert A. Becker
Mike R. Ferris
Stuart D. Hefferman
Richard L. Pearl
Dave D. Mulcahy