Onteora Scout Reservation
1971 Staff List

Reservation Director
Lawrence Nokes

Assistant Reservation Director
Robert Pearles

Business Manager
Donald Heiberg

Administration
Ted Allegra, Manager
Richard Ferber, Assistant
Mitchell Lindenberg

Health Lodge
Virginia James, RN
Joan Nicols
Robert Wilson
David Brooks

Trading Post
Mark Johnson, Director
Andrew Slater, Assistant
John Albertini
Todd Reynolds

Maintenance
William Donaghy, Sr., Ranger
Phillip Clark, Director
Tom Dede, Assistant

Central Commissary
Paul Plate, Director
James Lieb, Assistant
John Giammanco, Exec. Assistant to
Robert Kanziger
Bruce Barnett
Keith Wynne

Bakery
Gary Wildung, Master
Robert Somerville, Assistant
Richard Cowan
Daniel Reuther

Special Programs
John Krauss, Director
Neil Getter, Assistant to

JLTC
Ralph Martinez, SM
Joseph Loughlin, ASM
Erik Haselbach, SPL

Staff Training/ Delaware Canoe Trip
Gerard Hirsch, Director
James Lyke

Alder Lake
Gabriel Gluck, Director
Steven Nerlfi

Fishing Counselor
Allan Anderson

Chaplains
Benjamin Bartel, Protestant
Raymond O'Connor, Catholic
Richard Whearty, Catholic
Amos Miller, Jewish
David Moseson, Jewish
Norman Zdanowitz, Jewish

Chief's Camp Staff
William Harbron, Director
Edward Johnson, Assistant to
Jeffrey Baum, Maintenance

Al Nassau Program Shelter
Carlos Kebe, PC
Tatsunosuke, APC
David Bohen
John Kohler

Lynx Program Shelter
James Archbold, PC
Michael Collins
Christopher Starr

Bobcat Program Shelter
William Somerville, PC
Stephen Brussell, APC
Brian Ruiz
Roy Benesaraf

Otter Program Shelter
Preston Singer, PC
Dean Szajna, PC
Frederick Brussell, APC
Mark Kiszelewski
Per Haselbach

Chief's Waterfront
Robert Brown, Director
Kim Zetterberg
Mark Zetterberg
David Meyer
William O'Brian
Keith McKenzie
Jay Pysok
Gary Wetterau

Council House Kitchen
Kenneth Westerberg, Chef
Stephen Shull, 1st cook
Michael Scott, 2nd cook

Food Handlers
Alan Fuchs
Daniel Seltzer
Clifford Starr

Dishwashers
David Ginsberg
Kevin Fogarty
Joseph Forry
Heater Stacks
Wayne Carty
William Graham
William Persons

Council House Store
Steven Azzaro, Director
Gary Muscarella

Chief's Conservation
Brian Bram, Director
Michael Nerlfi
Frederick Sebade

Chief's Indian Lore
James Shields, Director
John Banta

Tribes Camp Staff
Ronald Lyke, Director
Gerard Johansen, Assistant to
George Cava, Maintenance

James E. West Program Shelter
Charles Ruiz, PC
Davis Foulger, APC
Glenn Reid
Albert Desetta

Dan Beard Program Shelter
William Rodzevik, APC
Robert Christie, APC
Frank Teevan
Jerome Gress

Teddy Roosevelt Program Shelter
William Donald, PC
Douglas Donald, APC
John McNamara
Albert Lombardi

Tribes Waterfront
Henry Nicols, Director
Peter Schreiber
Richard Sherwin
Kevin Klein
John Lorenzo
William Teevan

Long House Kitchen
Kenneth Schneider, Chef
Thomas Reinhart, 1st cook
Gregory Hughes, 2nd cook
Mark Wood, potwasher

Food Handlers
Kenneth Hartmann
Stuart Bricker

Dishwashers
Douglas Brodmerkel
David Nemeth

Heater Stacks
William Cano
Donald Ness

Long House Store
Bruce Philpott, Director
Robert Kanowitz

Tribes Conservation
Jean-Pierre Moreau, Director
David Blaushild

Tribes Indian Lore
Jon Joseph, Director
Kevin Estes