Onteora Scout Reservation
1972 Staff List

Central Staff

Reservation Director
Lawrence Nokes

Assistant Reservation Director
Robert Pearles

Business Manager
Paul Plate

Administration
Ted Allegra, Manager
Richard Ferber, Assistant
Robert Courtlangus

Health Lodge
Virginia James, RN
Dolores Grupp
Robert Wilson

Trading Post
Steven Azzaro, Director
John Albertini, Assistant
Daniel Flood
John McCormack

Maintenance
William Donaghy, Sr., Ranger
Thomas Dede, Director
Jeffrey Baum, Assistant
Harold Scharmberg, Project Supervisor
Michael Joseph
John Stuhlmuller

Staff Lounge
Thomas Krol

Central Commissary
James Lieb, Director
Stanley Gerberich, Assistant
Robert Kanziger, Assistant
William Graham
Frank Tucker
Scott Inglis

Bakery
Gary Wildung, Director
Robert Somerville, Assistant
Richard Cowan

Special Programs

Director of Special Programs
John Krauss

Junior Leader Training
Ralph Martinez, SM
Joseph Loughlin, ASM
Erik Haselbach, SPL

Staff Training/ Delaware Canoe Trip
Gerard Hirsch, Director
Gregory Roche

Adirondack Canoe Trip
John Braaten

Conservation Troop
Robert Brown, SM

Wranglers
Mark Francis, Director
Christopher Eachus
David Grupp

Fishing Counselor
Gary Fredericksen

Chaplains
Benjamin Bartel, Protestant
Amos Miller, Jewish
David Moseson, Jewish
Norman Zdanowitz, Jewish

Chief's Camp

Chiefs Camp Staff
William Harbron, Director
Michael McDonald, Assistant to

Bobcat Shelter
Carlos Kebe, PC
Stephen Brussell, APC
Thomas Sliwoski
Paul Hinkle

Lynx Shelter
James Archbold, PC
Michael Collins
Christopher Starr

Al Nassau Shelter
William McNeese, PC
Michael Nerfli
Richard Kron

Otter Shelter
Frederick Brussell, PC
Brian Ruiz, APC
Per Haselbach

Chiefs Conservation
Joseph Grupp, Director
Roy Benesaraf

Chiefs Indians
James Shields, Director
Paul Davids

Chief's Waterfront
Henry Nicols, Director
Richard Sherwin, Assistant
Kevin Klein
Jay Pysok
Edward Friedman
Jeffrey Lind
William Morse

Council House Kitchen
Kenneth Westerberg, Chef
Stephen Shull, 1st cook
Michael Scott, 2nd cook

Food Handlers
Daniel Seltzer
Joseph Forry
Mitchell Brodsky

Kitchen Aides
Todd Boeschen
David Braaten
Leonard Nemeth
John Tinghitella

Chiefs Country Store
Gary Muscarella

Tribes Camp

Tribes Camp Staff
Charles Ruiz, Director
Paul Gartelman, Assistant to
Donald Ness, Maintenance

Dan Beard Shelter
Robert Hildebrand, PC
Douglas Donald, APC
Matthew Stegle

F. Howard Covey Shelter
Gary Wilson, PC
Glenn Reid, APC
Jerome Gress

Teddy Roosevelt Shelter
William Kampfer, PC
Jonathan Joseph, APC
Kevin Fogarty
Richard Graber

James E. West Shelter
William Donald, PC
Douglas Brodmerkel
Edward Paprocki

Tribes Conservation
Jerome Schwartz, Director
Christopher Haaland

Tribes Indians
John Banta

Tribes Waterfront
Charles Wachter, Director
Frederick Thornley, Assistant
Keith MacKenzie
William Teevan
David Nemeth
William Campbell
Lawrence Nolland

Long House Kitchen
Kenneth Schneider, Chef
Gregory Hughes, 1st cook
Stuart Bricker, 2nd cook

Food Handlers
Alan Fuchs
William Persons
Neil Getter

Kitchen Aides
Scott Dallas
Albert Gleason
Kevin Hinrichs
Robert Patterson
John Wobbe

Tribes Country Store
Robert Kanowitz


STAFF BANQUET
Sunday, August 27, 1972

Invocation
Dinner
Song
Break
Presentation
"Awards"
Trouble
Reflections
Mr. Nokes Speaks
Benediction