Onteora Scout Reservation
1976 Staff List

CENTRAL STAFF

RESERVATION DIRECTOR
Joseph O. Grupp, Jr.

SERVICES DIRECTOR
Eric Schoch

ADMINISTRATION
Robert E.  Courtlangus, Mgr.
Keith Newberg, Aide

TRADING POST
Joseph Flack, Dir.
Steven Walata, Assistant
Charles Bordenorf, Aide
Steven Smith, Aide
Michael Collucci, Aide

MAINTENANCE
William J. Donaghy Sr., Ranger
Edward J. Paprocki, Dir.
James Donaghy, Driver
Joseph Mauro, Aide
Paul Kuchler, Aide
Lawrence Brussells, Aide
Tommy Grupp, Jr., Asst. Ranger

CENTRAL COMMISSARY
Alan Fuchs, Dir.
Andrew Lemke, Warehouse Dir.
Ross Cooper, Country Store Dir.
Alan Fishkoff, Swingman

CHAPLAINS
Rev. Robert Guglielmone, Catholic
Rev. Benjamin Bartel, Protestant
Rabbi Tadchum Portnoy, Jewish
Rabbi Bernard Horowitz, Jewish

HEALTH LODGE
Miss D. Dobsovitz, Nurse
Mrs. D. Grupp, Nurses Relief
Steven Grosch, Aide
John Regan, Aide

LONG HOUSE KITCHEN
Stu Bricker, Chef
Gary Banta, 1st Cook
Gary Forry, 2nd Cook
Joseph Shields, Foodhandler
James Banta, Foodhandler
Michael McMaham, Kitchen Aide
Kevin Kyte, Kitchen Aide
Kevin Neyland, Kitchen Aide
William Charshan, Kitchen Aide
Louis Abraham, Kitchen Aide
James Canham, Kitchen Aide
James Castillo, Kitchen Aide

ALDER LAKE
Cal Crary, Ranger
Eric Paulson, Staff

PROGRAM STAFF

PROGRAM DIRECTOR
Steven Johnson

TEDDY ROOSEVELT PROGRAM SHELTER
Gary Fredericksen, P.C.
Mathew Winter, A.P.C.
Robert Morse, Aide

OTTER PROGRAM SHELTER
Lee DeMeo, P.C.
Tony Torres, A.P.C.
Michael Roberchick, Aide
John Belger, Aide

DAN BEARD PROGRAM SHELTER
David Grupp, P.C.
Chris Ganshaw, A.P.C.
Eugene Grace, Aide

LYNX PROGRAM SHELTER
Robert Siana, P.C.
Donald Holder, A.P.C.
Carl Weindel, Aide

FIELD SPORTS SHELTER
Eric Anderson, Dir.
Jay Moskowitz, Asst.
Daniel Howard, Aide

WATERFRONT
Kevin C. Klein, Dir
Kenneth Reese, Asst.
Steven Nigel Johns, Aide
Mark Ronnow, Aide
Frank Jackman, Aide
Richard Lazaro, Aide
John Werther, Aide
Donald Belger, Aide
David Chin, Aide

AQUATIC TROOP
Fred Thornley, Dir.
Brian McTigue, Asst.

PROVISIONAL TROOP
Larry Ronnow, Scoutmaster
Bruce Bauer, Assistant Scoutmaster
Steven Scardina, Assistant Scoutmaster

INDIAN LORE
Vincent Costanzo, Dir.

HIKING SHELTER
Paul Grupp, Hikemaster
Kenneth Bienstock, Asst.

CRAFT LODGE
Mathew Richter, Dir.
Russell Haab, Asst.

RIFLE RANGE
Howard Kudler, Dir.
Eric Norlander, Asst.

RESERVATION GOPHER
James Shields


The Staff of
Onteora Scout Reservation
Dedicates This Book
To The Memory Of
Mrs. Virginia E. James
Reservation Nurse
1971 - 1974


STAFF BANQUET

Monday, August 30, 1976

PROGRAM
Invocation
Dinner
Break
Presentation
"Awards"
Onteora's Bicentennial Minute
Reflections
Mr. Grupp Speaks
Benediction
MENU
Chilled Melon
Tossed Green Salad
Tender Red Beef
Corn on the Cob
Baked Potato
Creamy Smooth Ice Cream
Coffee - Tea - Milk