Onteora Scout Reservation
1979 Staff List

CENTRAL STAFF

RESERVATION DIRECTOR
Dave Osborne

SERVICES DIRECTOR
Al Ehl

ADMINISTRATION
Thomas Benson, Manager
Daniel Bader, Clerk
Tom Curran, Aide
Tom Doherty, Staff Lounge Assistant

TRADING POST
George Costigan, Director
Steve Vasko, Assistant
Derek Markey, Aide
Andrew MacLennan, Aide

MAINTENANCE
Herb Conrad, Ranger
Richard. Paprocki, Driver
Matthew Zirpolo, Aide
Peter Grandazza, Aide

COMMISSARY
Robert Courtlangus, Director
Neil Goldstein, Warehouse Manager
Tom Underhill, Aide
Ann Conrad, Country Store

CHAPLAINS
Father Bob Gugliemone, Catholic
Brother John Pavin, Catholic
Reverend Ben Bartel, Protestant
Rabbi Paul Teicher, Jewish

HEALTH LODGE
Peggy Smith, Registered Nurse
Sue Ehl, Assistant to Nurse
Ed Blum, Aide

LONG HOUSE KITCHEN
John Strain, Chef
Harry Goodman, 1st Cook
Robert Holden, Foodhandler
Dave Sannerud, Foodhandler
Jim Patterson, Foodhandler
Bob Sherman, Steward
Ken Benson, Assistant Steward
Mike Vitale, Kitchen Aide
John Lamb, Kitchen Aide
Warren Larkin, Kitchen Aide
Thomas Morris, Kitchen Aide
Mike Massa, Kitchen Aide

HEATERSTACKS
Harvey Malawski, Director
Collin Rathje, Aide
Tillman Rasberry, Aide

PROGRAM DIRECTOR
Gary Fredericksen

ASSISTANT PROGRAM DIRECTOR AND C.I.T. DIRECTOR
Eric Anderson

DAN BEARD PROGRAM SHELTER
Tom Ferris, P.C.
Joe Laraia, A.P.C.
Geoff Dunaway, Aide
Kevin Regan, Aide

OTTER PROGRAM SHELTER
Eric Witschi, P.C.
Howard Fishman, A.P.C.
Bill Maron, Aide
Brian Muellers, Aide

TEDDY ROOSEVELT PROGRAM SHELTER
Ed Dickes, P.C.
Rick Gross, A.P.C.
Steve Malawski, Aide
Eric Staehle, Aide

BOBCAT PROGRAM SHELTER
Andy Lemke, P.C.
Ralph Hochuli, A.P.C.
John Schmitt, Aide

PROVISIONAL TROOP I
Dave Smith, S.M.
Glenn Gabbard, A.S.M.
Kevin Kelleher, J.A.S.M.

PROVISIONAL TROOP II
Ron Estes, S.M.
Rich Frankel, J.A.S.M.

CRAFT LODGE
Kevin Basso, Director
Andy Dias, Aide

INDIAN LORE
Jim Shields, Advisor

FIELD SPORTS
Bob Morse, Director
Mike Brennan, Assistant
Pat Morales, Aide
Mark Brophy, OA Coordinator

RIFLE RANGE
Bruce Bauer, Director
Brian Issing, Assistant
Doug Davis, Aide

AQUATICS
Fred Thornley, Diretcor

SWIMMING CENTER
David Haseley, Director
Noah Zigas, Instructor
Mike Bruschi, Aide

BOATING CENTER
Doug Sprotta, Director
Jors Barske, Supervisor
Peter Woodcheke, Aide
Robert Sharp, Aide
Richard Erler, Delaware Canoe Trip Director


STAFF BANQUET

Tuesday, August 14, 1979

PROGRAM
Invocation
Dinner
Break
Presentation
Awards
Slide Show
Reflections
Mr. Osborne Speaks
Benediction