Onteora Scout Reservation
1988 Staff List

Director
Robert E. Courtlangus

Assistant Director
Steven A. Kroll
 
Business Manager
Thomas R. Kane

Administration
Gary Murphy, Night Office Manager
Joseph Hutson, Clerk
Andy Westerm Associate Intern

Health Lodge
Karen L. Boyer, R.N., Health Officer
Robert Aronson, Paramedic
Michael Schornstein, First Aider

Trading Post
Gary Hansen, Director
Daniel Raab, Clerk

Chaplains
Joseph Nohs, Catholic
William Lamb, Protestant
Steven A. Kroll, Jewish

Services Director
Matthew Murphy

Maintenance
Glenn A. Gabbard, Ranger
Alvin Ehl, Driver
Stuart Shelley

Program Director
Jay B. Deitchman

Dan Beard Program Shelter
Edward T. Hansen, Commissioner
Bill Bonomo, Instructor
Donald Rapuzzi, Associate Intern

Teddy Roosevelt Program Shelter
Alan Music, Commissioner
Peter Stein, Instructor
Tim Connors, Aide
Robert Hendry, Aide

James E. West Program Shelter
Michael Alfano, Commissioner
Robert Bearak, Instructor
Charles Hendry, Instructor
Daniel Panetta, Intern

Aquatic Centers
Michael Scholz, Director
A'kos Nemeth-Buhin, Assistant
Thomas Flood, Senior Instructor
Christopher Holland, Senior Instructor
J. P. Rausch, Instructor
Irving Smith, Instructor
Michael Robinson, Instructor
Malcolm Reilly, Associate Intern

Shooting Sports Complex
Andrew Franks, Director
Gordon McInnes, Instructor
Ted Travis, Intern
Noah Poppe, Aide

Bucksin Craft Lodge
James G. Shields, Director
Eugene Messmer, Instructor

M-A-S-H Camp
Edward Hansen, Director
Robert Bearak, Staff

Indian Lore
Mark Varian, Associate Intern

Ecology/Conservation
Alasdair Knox, Director
James Dertinger, Instructor
Nickolas Rogers, Instructor

Order of the Arrow Coordinator
Joseph Finck

Project C.O.P.E.
Debra Childs, Director
Robert Elliott, Assistant
James Yarger, Instructor
Rodnell Workman, Intern
Gregg Sablic, Consultant

Council Troop
Andrew Parkenson, Scoutmaster
Stephen Holmes, Assistant

Eagle Trail Camp
Richard Balla, Scoutmaster

Counselor-In-Training
John Henderson, Scoutmaster

Director of Training
James W. Evans, Jr.


STAFF BANQUET


PROGRAM

Invocation
Dinner
Intermission
Presentations
Perspectives
Reflections
Camp Dir. Award
Bob Speaks
Benediction

MENU

N.Y. Strip Steak
Stuffed Potatoes
Corn on the Cob
Croissants
Tossed Salad
Éclairs and Cream Puffs