Onteora Scout Reservation
1989 Staff List

Director
Robert E. Courtlangus
 
Assistant Director
Thomas R. Kane
 
Business Manager
Jay B. Deitchman
 
Administration
Sean Dady, Day Office Manager
Mohammed Nawaz, Night Manager
 
Health Lodge
Matthew F. Delaney, Health Officer
Kenneth Tucker, E.M.T.
Joseph Schneider, Intern
 
Long Island Trading Post
Todd Iredell, Manager
Rodnell Workman, Clerk
Keith Ravens, Intern
 
Chaplains
Lawrence Wojcik, Catholic
William Lamb, Protestant
Joshua Friedman, Jewish
 
Maintenance
Glenn A. Gabbard, Ranger
Alvin Ehl, Driver
Edward P. Flanagan
David Waters
Eric Sesack
 
Program Director
Michael M. Scholz
 
Assistant Program Director
Alan H. Music
 
Teddy Roosevelt Program Shelter
Alan H. Music, Commissioner
Rafael A. Flores-Madrigal, Instructor
Gerald Meehan, Instructor
Scott Muller, Intern
 
James E. West Shelter
Peter Stein, Commissioner
Timothy Connors, Instructor
Reynold Vincent Blaize, Instructor
Kevin Burrowes, Intern

Aquatic Centers
Anthony J. Seddon, Director
Eduardo Caamano-Martin, Assistant Director
Kam Shing Lo, Assistant Director
Thomas Flood, Senior Instructor
Jonathan P. Rausch, Instructor
Irving Smith, Instructor
Michael Robinson, Instructor
 
Shooting Sports Complex
Andrew Franks, Director
Joseph Alduino, Instructor
Michael McHugh, Instructor
Joseph McLaughlin, Intern
Joseph Terpenning, Intern
 
Bucksin Craft Lodge
Eugene Messmer, Director
Neil Whitehead, Instructor
Andrew Wester, Intern
 
Ecology and Conservation
James Dertinger, Director
Nickolas Rogers, Instructor
David Myron, Intern
 
Order of the Arrow Coordinator
Joshua Friedman
 
Project C.O.P.E.
Kenneth Tucker, Director
William Gregory, Instructor
Malcolm Reilly, Instructor
Keith Pajonas, Instructor
Gregg Sablic, Consultant
 
Council Troop
Richard McCormick, Scoutmaster
Berhard Grajewski, A.S.M.
 
Eagle Trail Camp
Richard Balla, Scoutmaster
 
Counselor-In-Training
John Henderson, Scoutmaster
Steven A. Kroll, Director
 
Director of Training
Eric Anderson
 
Camp Commissioners
John Henderson
James W. Evans, Jr.
 
Courier
Peter Visconti


STAFF BANQUET

PROGRAM

Invocation
Dinner
Intermission
Presentations
Perspectives
Reflections
Camp Director's Award
Tom Speaks on Behalf of Bob
Benediction

MENU

New York Strip Steak
Stuffed Potatoes
Corn on the Cob
Croissants
Tossed Salad
Éclairs and Cream Puffs
Milk, Coffee, Tea, Soda