Camp Wauwepex
1956 Staff List

Camp Director
Kenneth M. Heim

Assistant Camp Directors
David LeFeber
Edward J. Gilmartin
Albert C. Lane

Commissary
Allan R. Grahame
Herbert H. Strauss
Robert Lamparter
Gordon B. Stanley

Program Directors
William Scollay
Richard J. Schaefer

Office
George C. Smalling
Hamilton C. Fish
Edgar M. Matthews

Quartermasters
Percy Box, Camp Ranger
M. Richard Horn
Chis Lithgow
Joe Montag
Paul Wetzel

Nature Lodge
Richard G. Ward
William E. Paterson
Raymond W. Lamberson
Howard A. DeLong
James Healy
Warren Singer
Howard Nehlsen
William Schlener
Jay Kadane

Craft Lodge
Raymond Schaefer
James Davenport
Thomas Seward
Raymond Klauson
Ron Mittelstaedt
Herb Zaun
Kenneth Marvin
Thomas Long
Wally Meier

Trading Post
Glenwood Penslien
Edward Brown
Robert Wilson
Robert Vass
G. Anthony Jones
Henry Miller
Eugene Altman
James McCarthy

Health Lodge
Johnie A. Gilchrust, M.D.
Jed Lee Howard
Ben V. Smith
George C. Streck, Jr.

Camp Room
Victor L. Neisch
George W. Hutchison
Edward J. Miller

Chaplains
Stanley Kruger
Father David Reddy
Charles N. Hume

Fishing
William Schoolman
George Antolchick
Jeffrey Cowan
Russell Pasfield

Archery
Dan Ward
Stuart Cantor
Barry Durham
Kenneth N. Moll

Rifle Range
Ronald Obermeyer
Harold Buck
Richard Harper
Bruce McCauley
Michael M. Robinson

Provisional Scoutmasters
Mike Antonelle
Bruce Briggs
Robert Cherrington
Guy Felton
Sven Jensen
Allan Lipnick
Douglas McDonald
Jack Miller
Frank Rudes
John Tobin
Fred Von Burg
Peter Weiler

Frontier Division

Division Directors
Robert E. Koehler
Raymond G. Smith

Program Director
Peter A. Jacobs

Kitchen
James Hammond
Otis Jackson
Thomas Conrad
Brian Bloise
Charles Miller
Richard Jagel
Robert Trachtenberg
Stephen Meskin
William Speh
Dennis Langley
Francis E. Bade III

Waterfront
Howard H. Kucks, Jr.
Robert Neshel
Ted Judd
John Roth
Donald Schultz
Charles Pulaski, Jr.

Scoutcraft
Stan Fox
Dan Gartrell
Larry Krames
Mike Steger
John Larson
George Batik

Indian Division

Divisional Directors
Lawrence Freedman
Joseph Redmond
Robert Roth

Program Director
Ronald Johnson

Kitchen
Walter D. Waters
Walter Barclay
Larry White
Roy Johnson
George Cohen
Richard Grove
James Dodson
George Hofgren
Emmit Burminghan
James Ward
Harold Demarest

Waterfront
Roger Fischer
Kenneth Drescher
Robert Schilling
Harry Bishop
Leo Kanawada
Charles Sulewski
Robert Bond

Scoutcraft
Kenneth Murphy
Robert Wood
Robert Athanasiou
Robert Bischoff
Charles Brandt

Pioneer Division

Divisional Directors
David J. Boshea
Donald S. Law, Jr.
James D. Webster

Program Director
Larry Nokes

Kitchen
Marcus Tucker
Rudolph DePass
Richard Miller
Ronald Jones
Peter Lehnhardt
David Auslander
Ron Costellanos
Bill Harte
Lou Reimer
Don Costello

Waterfront
Malcolm Taylor
Stu Silbaugh
David Dolins
Barry Frankel
Ted Gurnee
Doug Hackett

Scoutcraft
Richard Lark
George Gick
Robert Higgins
Thomas O'Connor
Russell Smith