Camp Wauwepex
1957 Staff List

Director of Camping
Kenneth M. Heim

Camp Director
David F. LeFeber

Assistant Camp Directors
Edward J. Gilmartin
Albert C. Lane

Commissary
Allan R. Grahame
Hartley Kroul
James F. Doherty
Robert Lamparter
Patrick Leary
Richard Lebow
Ronald Jones
Robert Trachtenberg

Program
Roger Fischer
Richard Schaefer
Raymond Klausen

Office
George C. Smalling
Hamilton C. Fish, Jr.
Amedee Freund

Maintenance
M. Richard Horn
Peter Lehnhardt
Steven Oswald
George Fredrickson

Nature Lodge
Richard G. Ward
William  Paterson
Raymond Lamberson
James Healy
Larry McCann

Craft Lodge
Raymond Schaefer
Walter Meier
Kenneth Marvin
Roger Delthony
Leon Kendall
Eric Westberg
John O'Connor

Health Lodge
Frank Collier, M.D.
Don Robbins, M.D.
Lou Bonagua
George Streck

Camp Room
William Speh
Edward Kleban

Trading Post
Glenwood Penslion
Henry Miller
Edward Brown
Eugene Altman
Stephen Cook
Emanuel Bartolotta
Frank Bason
Alan Koehler

Rifle Range
Ronald Obermeyer
Bruce McCauley
Richard Harper
Douglass Schmidt
William Kahres

Archery Range
Daniel Ward
Kenneth Moll
Ronald Gates
Danny McKinley

Fishing
William Schoolman
Jeff Cowan
Peter Oldak

Chaplains
David R. Douglass
Father David Reddy
Walter Zanger

Indian Division

Divisional Directors
William Engert
Lawrence Freedman

Program
Michael Antonella

Kitchen
Walter Waters
Walter Barclay
Gordon Stanley
Fred Maxey
Richard A. Jagel
James McCarthy
John R. Morris
Alan L. Kjelleren
Danny Seeman
Thomas McKinley

Waterfront
Malcolm M. Taylor
Charles Sulewski
Howard DeLong
Arthur Edel
Raymond Cordey
Allyn Davis

Scoutcraft
Kenneth Murphy
Steven Meskin
Robert Bischof
Chuck Brandt
Robert Athanasiou

Frontier Division

Division Directors
Robert Koehler
Donald Law

Program Director
Peter A. Jacobs

Kitchen
Marcos Tucker
Godfrey Perriott
Dennis Langley
Brian Bloise
Ronald Castellanos
Wesley Seaman
Lawrence Strumpf
Jay Silberlicht
Bud Smith
Thomas Hudak

Waterfront
Howard H. Kucks, Jr.
Donald Schultz
Charles Pulaski, Jr.
Alfred Cabral, Jr.
George Joyner (Bill)
Bruce Roe

Scoutcraft
George Batik
John W. Larson
Donald Gartrell
Edward J. Miller
R. Anthony Elson

Pioneer Division

Divisional Directors
Joseph Redmond
David Harkness

Program Director
Larry Nokes

Kitchen
Mike Bannarn
Erley Hutton
William Schlener
Richard Grove
James Olinger
David Auslander
Mitchell Small
Grandville Jones, Jr.
Michael Steger
Steven Duerk

Waterfront
Stuart Silbaugh
Robert Bond
Barry Frankel
Charles Balestrino
Arthur Jones
Robert Dodson

Scoutcraft
George Gick
Thomas O'Connor
John Mazzie
Robert Contiguglia
Robert Higgins
James A. Warman, Jr.

Provisional Scoutmasters
Bruce Briggs
Robert Cherrington
James Davenport III
Douglas McDonald
Julian Miller
Richard Miller
Louis Reimer
Vyto Senkus
Lawrence White
James Warman, Sr.