Camp Wauwepex
1958 Staff List

Camp Director
Edward J. Gilmartin

Assistant Camp Director
Larry S. Freedman

Office Staff
George Smalling
Bruce Bardes
Denis Cummings
Richard Pearl

Trading Post
James D. Webster, Director
Edward Miller
Edward Brown
Richard Golden
John Egan
Ronald Stinner
Robert Hutchinson
Byron Nernoff

Provisional Scoutmasters
Sylvan Von Berg
Bruce Briggs
Wally Meier
Ron Castelonan
Lou Reimer
Hamilton C. Fish
James M. Davenport III
Doug Hackett
Paul Johnson
Jack Miller
James Warman, Sr.
Robert Cherrington
Robert Robinson
Lawrence White
Donald Costello

Commissary
Robert Gary, Director
Robert Lamparter
Gordon Stanley
Robert Moir
Willard Waters

Archery Range
Kenneth Moll
Ronald Gates
Thomas Tierney
Robert Prentis
Daniel McKinley

Craft Lodge
Ray Klausen
Gene Meyer
Peter Meier
Jon Stoddart
Art Shulman
William Flack
Eric Westburg
Kenneth Marvin

Chaplains
Rev. David Reddy, O.F.M.
Neal Rose
Rev. Harry T. Cupp

Fishing Staff
Jeff Cowan
Peter Oldak
Robert Kopta

Nature Lodge
Richard Ward
William Paterson
Raymond Lamberson
Russell McCann
John Van Tuyl
Kevin Wells

Camp Program
Allan Grahame, Director
Sigurd Folstad
Leo Kanawada
Anthony Ruggiero

Camp Room
Edward Kleban
Allyn Davis

Rifle Range
David Saalfrank
Joe Donnelly
Douglas Schmidt
Bruce Conning

Quartermasters
Robert Geary
Richard Horn
Robert Trachenberg
Steven Oswald
Bruce McCauley
Jay Silberlicht

Indian Division

Divisional Director
Hartley Kroul

Program Director
Dennis Langley

Waterfront
Malcolm Taylor
Charles Pulaski
Lewis Bonagura
Raymond Corde
Alan Kjelleren
John McGuiness

Scoutcraft
Robert Athanasiou
Robert Bischof
Joseph Isbister
Mitchel Stewart
George Wilson

Indian Dining Hall

Steward
Richard Jagel

Cooks
Walter Waters
Walter Barclay
Raymond Nelson

Food Handlers
Dan Seeman
Brian Bloise
Thomas McKinley

Dishwashers
Mike Slippin
David Mulcahy
Warren Osswald
Henry Lenz
Geoffrey Watson

Pioneer Division Staff

Division Director
Donald Johnson

Program Director
George Gick

Waterfront
Edward Crabbs
Barry Frankel
Art Jones
Robert Dodson
Emanuel Bartolotta
Robert Tobin

Scoutcraft
John Larsen
Robert Contiguglia
John Mazzie
James Warman, Jr.
Herbert Dieck

Pioneer Dining Hall

Steward
Richard Grove

Cooks
Henry (Mike) Bannarn
Robert Strother
William Chance

Food Handlers
Steve Cook
Mitchel Small
Alan Kohler

Dishwashers
Amedee Freund
William Kahres
Ralph Martins
George Weick
Craig Schmidt

Frontier Division

Frontier Director
James Doherty

Frontier Program Director
Michael Antonelle

Frontier Scoutcraft
Don Gartrell
Tony Elson
Don Rottman
Art Abelson
John Higgins

Frontier Waterfront
Howard Kucks
Donald Schultz
Alfred Cabral
Kenneth Sulewski
Arthur Gulden
Hilery Zusi

Frontier Dining Hall

Steward
Larry Strumph

Cooks
Joel Brooks
Richard Reid
Willie Fleming

Foodhandlers
Wesley Seaman
David Auslander
Tony Jones

Dishwashers
Dennis Kaveney
George Fredrickson
Fred Conway
George Joslin
Edward Weissner