Camp Wauwepex
1960 Staff List

Directors
Edward O. Helwig
Jerry Blair
Connie Testone

Administration
George Smalling
William Hanson
James Kerstin
Michael Ort

Program
Donald Gartrell
Thomas Haldeman
Reginald Ballantyne

Chaplains
Father David Reddy, O.F.M.
Robert Clausen
Gerald Kass

Nature
William Paterson
Ralph Martens
Ronald Stinner
Walter Lamb
Harry Christensen
Andrew Icken, Jr.

Fishing
Walter Oldak
Ronald McInnes

Rifle Range
Guy Felton
Fred Black
Timothy DeMartin
Robert Schechter

Trading Post
John O'Connor
Fred Biloon
John Hyland
Fred Spindell
Vincent Van Brunt
Frank Washburn

Maintenance
Robert Geary
M. Richard Horn
Stephen Osswald
Joseph Donnelly
John Schiller, Jr.
Thomas Tierney

Health Lodge
Michael Antonelle
Lucas Bonagura
Dr. I Stanbol
Lee Abisch
Victor Lambert

Craft Lodge
Kenneth C. Marvin
Gene Meyer
George Bartels
Peter Meier
Roger Meier
John Vila

Provisional Scoutmasters
Richard Bartells
Frank Bason
Richard Jagel
Paul Johnson
Russell L. McCann
Wally Meier
Edward Rickard
Donald Rottmann
Robert (Jeff) Weiss

Senior Patrol Leaders
Daniel Bauch
William Boysen
Stephen Ehlers
Stan Greenbaum
Keith Manville
Roger Murman
Jeff Ramer
Richard Wallace

Archery Range
Kenneth Moll
Kenneth Bohling
Robert Leary
Warren Osswald

Commissary
Malcolm Taylor
Gordon Stanley
John Sudigala
Fred Doscher

Indian Division

Directors
Don Johnson
Robert Gary

Program
James Davenport III

Waterfront
Barry Frankel
Robert Tobin
Bruce Caine
Fred Lloyd, Jr.
Hilery Zusi

Scoutcraft
John Higgins
Arthur Abelson
Mark Michaels
Warren Gonzalves

Dining Hall
Charles Caliman
Walter Waters
Marvin Green
Byron Nernoff
James Powell
Peter Wang
James Allan
George Conway
James Martens
Allen Potkin
Alan Singer

Pioneer Division

Director
William Frank

Program
Tony Elson

Waterfront
Bill Joyner
Arthur Gulden
Jeff Loeb
John Przonek
Morty Schwartz

Scoutcraft
Herbert Dieck
Fred Miska
George Packard
Warren Rottman

Dining Hall
Fred Conway
James Ellison
John Ammirati
Dave Buchanan
William Chapman
Kevin Wells
Lennard Altman
Thomas Blaney
Ralph Bose
Gary Cassat
Michael Yankus

Frontier Division

Directors
Everett Thompson
Lawrence J. Nokes

Program
Robert Athanasiou

Waterfront
Donald Schultz
Alfred Cabrel
Michael Ferris
William Sack
Michael Sweeny

Scoutcraft
Joseph Isbister
Douglas Aichele
Noel Dennis
Edward Lynch

Dining Hall
Robert Hedges
Edward Brumfield
William Bambina
Stuart Heffernan
John Jackson
Bernard Cohen
Kenneth Bassik
Allan Edel
Robert Gatto
Roger Hiss
Edward Weissner