Camp Wauwepex
1971 Staff List

Administration

Scout Executive
James M. Davenport

Director of Camping
Joseph DeCanio

Reservation Director
George C. Smalling

Assistant Reservation Director
Paul C. Johnson

Ranger
Johnnie Jones

Business

Business Manager
Michael Coco

Assistant Business Manager
Joseph Bruno

Hike Foods Coordinator
Paul Anik

Office Manager
Mrs. Ruth Jones

Office Staff
Mark Kopel
Les Scherer

Health Lodge Director
Mrs. Linda Jones

Health Lodge Staff
Bruce Wynne
Steve Venezia

Maintenance Staff
Russell Martens
Patrick Hanley
Rhett McMunn

Trading Post/Craft Lodge
David Leight, Director
Judson Smith
Anthony Assande
Chris Brunner
Thomas DeMott
John Guzzardi
Richard Silverman

Program

Program/O.A. Coordinator
Brian Forman

Ecology/Conservation
Ted Firetog, Director
Douglas Winkler
Jeffrey Haas
Charles Barash
Gerard Joyce

Indian Lore
William McCauley, Director
Frank McQuade

Chaplains
Father Ronald Luka
Rev. Andrew Schatkin
Rabbi Tanchum Portnoy

Field Sports
Allan Lindberg, Director
Steven Isaacs
Brian Corringham
Joseph Alferi
Paul Nutzul

Indian Camp

Director
John P. Tobin

Program Commissioners
Chris Dewes
Robert Hartman
Thomas Irving
Brian O'Neill

Program Aides
Paul Carson
Peter Palmer
Larry Ronnow
Stephen Scardina
Steven Sharp

Indian Waterfront
Gary Dunetz, Director
Gary Rixman
David Spann
William Jaye
Nick Coco
Dennis Simeone
Jay Stein

Indian Food Service

Cooks
Gene Thomas
Jeffrey Cramer

Foodhandlers
John Scarpato
Allen Heath
Robert Gallo

Dishwashers
Richard Brunner
William Hackenberg
Ward Pearson
John Strain

Frontier Camp

Director
George Werden

Program Commissioners
Walter Durant
James Evans, Jr.
Efriam Inbar

Program Aide
Joseph Friedman

Frontier Kitchen

Cooks
Michael Cahill
Donald Chester

Foodhandlers
James McEntee
Louis Cano
William Brooks

Dishwashers
Glenn Braun
Bryan Fitzgerald
William Yaeger
James Moreno

Frontier Waterfront
Wayne Holden, Director
Roy Small
David Gaye
Michael McIntosh
Harvey Schneider

Provisional Scoutmasters
Phillip Calabria
Victor DiGioia
Robert Rasmussen
Robert Rohan
Bruce Smith

Provisional Assistant Scoutmasters
Barry Brodd
John Doyle
Alan Fisher
Thomas Schlegel
August Thoma
Felix Wolkowitz