Onteora Scout Reservation
1983 Staff List

RESERVATION DIRECTOR
James W. Evans, Jr.

ASSISTANT RESERVATION DIRECTOR
Robert E. Courtlangus

ADMINISTRATION OFFICE
Charles S. Squires, Jr., Office Manager
Edmund P. Schmidt III, Night Manager
Michael Stecker, Clerk
Andrew Rusoff, Intern
Christopher Saporita, Intern

TRADING POST/CRAFT LODGE
Steven Kroll, Director
D. George McGregor, Assistant Director
John Hoelzer, Crew Chief
David Muzii, Aide
Mark Muzii, Aide
Christopher Edgar, Aide
Karl Droessler, Aide

MAINTENANCE
Glenn Gabbard, Director
EdwardFlanagan, Staff
Michael Murphy, Aide

COUNCIL TROOP
John Rooney, Scoutmaster
Robert Carioscia, Assistant Scoutmaster

TRANSPORTATION
Al Ehl, Driver

HEALTH LODGE
Kenneth Nadea, EMT/Health Officer
Thomas Drago, Aide
Peter Bennett, Aide

CHAPLAINS
Rev. Ben Bartel, Protestant
Steve Kroll, Jewish
John Krachenfels, Roman Catholic

LONG HOUSE
James Brennan, Director Food Services Operation
Peter Mulligan, Crew Supervisor
Thomas Kane, Steward
Paul Schmidt, Intern/Hike Foods
Matt Murphy, Utility Man
David Troup, Utility Man
Michael Trifaro, Utility Man
Michael Dertinger, Utility Man
Josephy Aracci, Utility Man
John Grella, Utility Intern
Edward Hansen, Utility Intern
Jeffrey Brown, Utility Intern
Sean Cullinan, Utility Intern

PROGRAM DIRECTOR
Wayne Fredericksen

OTTER PROGRAM AREA
James Smith, Commissioner
John McKenna, Instructor
Jason Fusco, Aide

BOBCAT PROGRAM AREA
Robert Olafson, Commissioner
Erik Rogers, Instructor
Tim Bono, Intern

DAN BEARD PROGRAM AREA
Robert Brzozowski Commissioner
Edward Gleichmann, Instructor
John Wenk, Instructor

THEODORE ROOSEVELT PROGRAM AREA
Mark Brophy, Commissioner
William Dellamore, Instructor
Stephen Rubenstein, Aide
Donald Larsen, Intern

FIELD SPORTS
Peter Carioscia, Director
Andrew Squires, Assistant Director
Scott Michell, Aide
Adam Rubin, Intern

RIFLE RANGE
Douglas Davis, Director
James Mize, Assistant
Michael Scholz, Aide

AQUATICS
Jerry Pokerwinski, Director
Jon Ansbacher, Assistant Director
John Falvey, Instructor
John McQueeny, Instructor
Chris Finucane, Instructor
Tapani Mannonen, I.C.S.P.
Thomas Brennan, Aide
Richard Berger, Aide
Edward Torre, Aide
Edward Riegl, Aide
John Killcommons, Aide
Brian Messmer, Intern

SPECIAL PROGRAMS
Eric Witschi, Director
Abe Conn, Hiking Instructor
Chris Kershow, Conservation
Victor Varonier, Indian Lore/OA
Jay Nathan, Intern

C.O.P.E.
Kevin Regan, Director
Austin Cannon, Aide
James Prescott, Intern
Paul Lagas, Intern
Greg Sablic, Advisor

CAMP COMMISSIONERS
John Henderson
James Brennan

ASSISTANT TO THE CAMP DIRECTOR
Richard Balla