Onteora Scout Reservation
1984 Staff List


CAMP DIRECTOR
Robert S. Rotunda
 
ASSISTANT CAMP DIRECTOR
John G. Rooney
 
SERVICES DIRECTOR
Robert E. Courtlangus
 
ADMINISTRATION OFFICE
Robert Carioscia, Office Manager
Michael Trifaro, Clerk
Tim Bono, Aide
 
TRADING POST
William Dunkerley, Manager
Christopher Edgar, Aide
John Magowan, Intern
 
MAINTENANCE
Glenn Gabbard, Ranger
Edward P. Flanagan, Assistant
Raymond Fitch, Camp Driver
Scott Lambert, Aide
 
CHAPLAINS
Jay Deitchmann, Jewish
Russell Haab, Protestant
Douglas Shannon, Catholic
 
HEALTH LODGE
Karen Fitch, R.N., Nurse
Heather Dunkerley, Aide
 
LONG HOUSE DINING HALL
Thomas Kane, Co-Director
Edmund P. Schmidt III, Co-Director
John McKenna, Foodhandler
Michael Alfano, Intern
Miles Arnone, Intern
Gary Hansen, Intern
Robert McGruder, Intern
William Pappas, Intern
 
PROGRAM DIRECTOR
Wayne P. Fredericksen
 
DAN BEARD PROGRAM SHELTER
Robert Brzozowski, Commissioner
Victor Varonier, Instructor
Stephen Fassman, Aide
Michael Green, Intern
Alan Music, Intern
 
OTTER PROGRAM SHELTER
Erik Rogers, Commissioner
Sean Cullinan, Aide
Kenneth Tucker, Aide
Thomas Ahlers, Intern
 
THEODORE ROOSEVELT PROGRAM SHELTER
John W. Wenk, Commissioner
Earl Green, I.S.C.P.
Alexander Raia, Aide
Joel Ray, Aide
 
JAMES E. WEST SPECIAL PROGRAMS SHELTER
Andrew Squires, Special Programs Commissioner
William Dellamore, Conservation Instructor
David Troup, Indian Lore Instructor
Jay Deitchmann, Aide
Robert Lepler, Intern
 
FIELD SPORTS
Peter Carioscia, Director
Scott Michell, Assistant Director
Michael Scholz, Instructor
Christopher Saporita, Aide
Troy Rozell, Aide
 
AQUATICS CENTER
Russell Haab, Director
Jonathan Ansbacher, Assistant Director
Christopher Finucane, Assistant Director
Andrew Franks, Instructor
John Grella, Aide
Paul Lagas, Aide
James Prescott, Aide
Daniel Berger, Intern
Rich Drab, Intern
Chris Sablic, Intern
John Trutt, Intern
 
PROJECT C.O.P.E.
Douglas Davis, C.O.P.E.
Austin Cannon, Instructor
Stephen Greene, Aide
Greg Sablic, Advisor
 
BUCKSKIN CRAFT LODGE
Deborah Rotunda, Director
Robert Schuster, Aide
George Weis, Aide
 
COUNCIL TROOP
Mark J. Brophy, Scoutmaster
Michael Dertinger, Assistant Scoutmaster
 
ORDER OF THE ARROW
Tim Bono, Coordinator
 
COUNSELOR-IN-TRAINING PROGRAM
John Henderson, Director
 
CAMP COMMISSIONERS
John Fredericksen
John Henderson
Vincent Rubano


SILENCE
by Chris Kershow

Silence by myself near the water fills my head with sounds.
The noise of the Dining Hall and canoes cutting through the water.
 
Laughter and sounds echo across the lake.
The noise of the fair and the noise of my tentmate talking in his sleep.
 
This is what I hear in the sound of silence.


Staff Banquet

PROGRAM

Invocation
Dinner
Intermission
Presentations
Perspectives
Reflections
Bob Rotunda Speaks
Benediction

MENU

Chilled Melon
Tossed Salad
Roast Beef
Corn
Potato
Dessert
Beverages